Niemieckie prawo pracy – wypowiedzenie – okres wypowiedzenia w Niemczech

Szukają Państwo informacji związanych z niemieckim prawem pracy i danych na temat wypowiedzenia? Spotkali się Państwo z nieuczciwym zachowaniem ze strony pracodawcy? Polski prawnik w Niemczech Dipl.-iur. Sebastian Müller angażuje się w sprawy polskich pracowników mieszkających i pracujących na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie pomóc nawet w najbardziej skomplikowanych sytuacjach.

niemieckie prawo pracy wypowiedzenie

Ze względu na bariery językowe Polacy często boją się egzekwować swoje prawa wobec pracodawcy. W oczekiwaniu, że polskojęzyczni pracownicy nie będą mogli się bronić, często wypowiada się im bezprawnie umowę o pracę – nawet bez zachowania okresu wypowiedzenia w Niemczech. W naszej Kancelarii pomagamy walczyć o swoje prawa i ściąganie należności od pracodawcy.

Wypowiedzenie pracy w niemieckim prawie

Niestety, wypowiedzenie pracy w niemieckim prawie może przydarzyć się każdemu zatrudnionemu. Wielu pracowników nie egzekwuje swoich praw, ponieważ obawia się, że jego koszty postępowania będą wysokie. Dlatego liczne naruszenia prawa pracy nigdy nie wychodzą na światło dzienne. My wspieramy każdego, kto potrzebuje porady w rozwiązaniu kłopotów z nieuczciwym pracodawcą. Nasza kancelaria pomaga również pracownikom posiadającym niskie zarobki. W Niemczech osoby  o niskich dochodach mogą starać się o zwolnienie z kosztów procesowych. Także i nasza kancelaria oferuje takie usługi, które cieszą się dużą popularnością. Zapraszamy Państwa też w sytuacji, w której nie jesteście Państwo w stanie pokryć kosztów procesu. Pomagamy nie tylko w przypadku niesprawiedliwego otrzymania wypowiedzenia, ale także wtedy, gdy pracodawca nie zachowuje okresu wypowiedzenia w Niemczech.niemieckie prawo pracy wypowiedzenie

Otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę – co należy zrobić?

Umowa o pracę jest dużym udogodnieniem dla każdego zatrudnionego, dającą mu poczucie stabilizacji. Nic zatem dziwnego, że utrata zatrudnienia jest dramatyczną sytuacją dla prawie każdej osoby. W większości przypadków wypowiedzenie w niemieckim prawie pracy jest wykonywane przez pracodawcę. Jednak nie zawsze jest to postępowanie uczciwe. W takim przypadku warto zasięgnąć rady naszych ekspertów i podjąć rekomendowane przez nich kroki.

Co można zrobić, by się przed tym bronić?

Możecie Państwo złożyć w sądzie pracy pozew przeciwko pracodawcy w ciągu trzech tygodni po otrzymaniu wypowiedzenia. Sąd Pracy zbada skuteczność wypowiedzenia. Pozew musi być złożony w ciągu tego trzy tygodniowego okresu czasu, w przeciwnym razie proces będzie uznany za przegrany.okres wypowiedzenia w niemczech

Jakie następstwa ma wygrany proces?

Stosunek pracy jest niezakończony. Zasadniczo możecie Państwo domagać się pełnego wynagrodzenia od pracodawcy za okres czasu, w którym Państwo nie pracowaliście, ponieważ nie ponosicie winy za to, że nie pracowaliście.

Jakie jest prawdopodobieństwo wygrania procesu?

Zależy to zawsze od indywidualnego przypadku. Ogólnie ujmując, szanse nie są małe, jeśli zwolniony pracownik pracował przez ponad 6 miesięcy w zakładzie, w którym jest zatrudnianych więcej niż 10 osób.

Niezależnie od tego sąd stara się zakończyć proces, nie wyrokiem, lecz ugodą. Zazwyczaj zapewnia to wypłatę odszkodowania za utratę pracy. Darmowe oszacowanie prawdopodobieństwa wygrania procesu można znaleźć tutaj.

okres wypowiedzenia w niemczech

Jakich kosztów muszę się spodziewać?

Każda strona ponosi w pierwszej instancji własne koszty procesowe. Inaczej niż w postępowaniach cywilnych strona, która wygrywa spór nie może ubiegać się o zwrot kosztów od strony przeciwnej w pierwszej instancji.

Jeśli nie macie Państwo ubezpieczenia ochrony prawnej i nie jesteście w stanie samodzielnie pokryć kosztów procesu sądowego, w Niemczech, istnieje możliwość ubiegania się o pomoc prawną.
W tym przypadku, gdy prowadzona przez Państwa sprawa daje pozytywne rokowania, Sad przejmie Państwa powstałe koszty lub rozłoży je na raty.
Nasza kancelaria wspiera klientów w ubieganiu się o pomoc prawną. Wszystko, co musicie Państwo zrobić, to wypełnić wniosek, który otrzymacie Państwo od nas również w języku polskim który to wypełniony należy wysłać wraz z dokumentami do kancelarii. My zajmiemy się resztą.


Blog

Wynagrodzenie za nadgodziny dla kierowców zawodowych w Niemczech

Wynagrodzenie za nadgodziny dla kierowców zawodowych w Niemczech

W wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Pracy z dnia 21.12.2016 r. niemiecki Federalny Trybunał Pracy określił warunki, na jakich pracownicy w Niemczech mogą występować o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. W tym blogu na temat prawa pracy, […]


Czytaj więcej
Zgłoszenie choroby niemieckiemu pracodawcy z Polski: Co należy wziąć pod uwagę?

Zgłoszenie choroby niemieckiemu pracodawcy z Polski: Co należy wziąć pod uwagę?

Wielu Polaków mieszkających i pracujących w Niemczech spędza wakacje z rodziną w Polsce. Wielu z naszych klientów staje przed pytaniem, co robić, jeśli zachorują Państwo w Polsce. Kontynuacja wypłaty wynagrodzenia w przypadku choroby Pracownicy, którzy […]


Czytaj więcej
Niemiecka umowa o pracę – wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Niemiecka umowa o pracę – wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Praca u naszych zachodnich sąsiadów kusi wyższymi zarobkami i lepszą opieką socjalną zatrudnionych. Z tego powodu wielu Polaków co roku podejmuje zatrudnienie u niemieckich przedsiębiorców. Planując wyjazd do Niemiec lub poszukując tam pracy, warto przed […]


Czytaj więcej