Ile kosztuje prawnik w Niemczech?

Wiele osób nie lubi rozmawiać o pieniądzach, szczególnie wtedy, gdy chodzi o koszty wizyty u prawnika. Chętnie wyjaśnimy, jak obliczane jest nasze wynagrodzenie i kto ponosi koszty.

UBEZPIECZENIE OCHRONY PRAWNEJ

Jeśli posiadacie Państwo ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie to często pokrywa koszty naszej działalności.

Wiele ubezpieczeń ochrony pracy obejmuje również spory związane z prawem pracy. Jednakże ubezpieczenie nie zawsze pokrywa pełen koszt w sprawach pracy.

Polecamy, w związku z tym przed pierwszą wizytą w kancelarii adwokackiej skontaktować się ze swoim ubezpieczeniem prawnym w celu wyjaśnienia przejęcia zakresu kosztów przez ubezpieczenie. Prosimy przy pierwszej wizycie o podanie nam numeru ubezpieczenia lub numeru szkody.

OSOBY BEZROBOTNE I OSOBY Z NISKIMI DOCHODAMI – uzyskania, tak zwanej pomocy doradztwa prawnego

Dotyczy to zarówno sporów z zakresu prawa pracy, jak i innych obszarów prawnych. W tym przypadku koszty naszej porady prawnej ograniczają się dla Państwa tylko do kwoty 15,00 EUR. Pozostałe koszty konsultacji u adwokata pokrywa Skarb Państwa. Przyznanie pomocy doradztwa prawnego można uzyskać w Sądzie Rejonowym (Amtsgericht). Sąd Rejonowy znajdujący się w Państwa miejscu zamieszkania jest odpowiedzialną instytucją o ubieganie się o pomoc doradztwa prawnego. Proszę przygotować odpowiednie zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do doradztwa prawnego (Berechtigungsschein) przy pierwszej wizycie w naszej kancelarii.

NIEMIECKA USTAWA O WYNAGRODZENIU ADWOKATóW (RVG)

Podstawą naszego wynagrodzenia jest niemiecka ustawa o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Zależna jest ona od wysokości sporu. Chętnie wyjaśnimy z jakich elementów składa się Państwa wartość przedmiotu sporu. Wynagrodzenie prawnika zależy od wysokości wartości przedmiotu ukazanego w tabeli opłat prawnych. W postępowaniu sądowym sąd pierwszej instancji w sposób wiążący określa wartość przedmiotu.

Wyjątki mają miejsce w prawie socjalnym i w sądach pracy pierwszej instancji.


Blog

Kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby

Kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby

Prawo do kontynuacji wypłaty pensji przez pracodawcę na podstawie „Ustawy o dalszym wypłaceniu wynagrodzenia” (Entgeltfortzahlungsgesetz) jest ważne dopiero wtedy, kiedy pracownik przepracował bez przerwy okres 4 tygodni. W czasie choroby wypłata wynagrodzenia, którą pracownik dostałby […]


Czytaj więcej
Wynagrodzenie za nadgodziny dla kierowców zawodowych w Niemczech

Wynagrodzenie za nadgodziny dla kierowców zawodowych w Niemczech

W wyroku niemieckiego Federalnego Trybunału Pracy z dnia 21.12.2016 r. niemiecki Federalny Trybunał Pracy określił warunki, na jakich pracownicy w Niemczech mogą występować o wypłatę wynagrodzenia za nadgodziny. W tym blogu na temat prawa pracy, […]


Czytaj więcej
Pracodawca płaci pensję za późno – jak reagować?

Pracodawca płaci pensję za późno – jak reagować?

Pensja jest podstawą finansową pracownika. Koszty bieżące muszą zostać pokryte. Tym bardziej ważna jest punktualna płatność od swojego pracodawcy. Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli pracodawca płaci pensję zbyt późno. O ile pracownik musi spłacić dług […]


Czytaj więcej