Ile kosztuje prawnik w Niemczech?

Wiele osób nie lubi rozmawiać o pieniądzach, szczególnie wtedy, gdy chodzi o koszty wizyty u prawnika. Chętnie wyjaśnimy, jak obliczane jest nasze wynagrodzenie i kto ponosi koszty.

UBEZPIECZENIE OCHRONY PRAWNEJ

Jeśli posiadacie Państwo ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie to często pokrywa koszty naszej działalności.

Wiele ubezpieczeń ochrony pracy obejmuje również spory związane z prawem pracy. Jednakże ubezpieczenie nie zawsze pokrywa pełen koszt w sprawach pracy.

Polecamy, w związku z tym przed pierwszą wizytą w kancelarii adwokackiej skontaktować się ze swoim ubezpieczeniem prawnym w celu wyjaśnienia przejęcia zakresu kosztów przez ubezpieczenie. Prosimy przy pierwszej wizycie o podanie nam numeru ubezpieczenia lub numeru szkody.

OSOBY BEZROBOTNE I OSOBY Z NISKIMI DOCHODAMI – uzyskania, tak zwanej pomocy doradztwa prawnego

Dotyczy to zarówno sporów z zakresu prawa pracy, jak i innych obszarów prawnych. W tym przypadku koszty naszej porady prawnej ograniczają się dla Państwa tylko do kwoty 15,00 EUR. Pozostałe koszty konsultacji u adwokata pokrywa Skarb Państwa. Przyznanie pomocy doradztwa prawnego można uzyskać w Sądzie Rejonowym (Amtsgericht). Sąd Rejonowy znajdujący się w Państwa miejscu zamieszkania jest odpowiedzialną instytucją o ubieganie się o pomoc doradztwa prawnego. Proszę przygotować odpowiednie zaświadczenie potwierdzające uprawnienie do doradztwa prawnego (Berechtigungsschein) przy pierwszej wizycie w naszej kancelarii.

NIEMIECKA USTAWA O WYNAGRODZENIU ADWOKATóW (RVG)

Podstawą naszego wynagrodzenia jest niemiecka ustawa o wynagrodzeniu adwokatów (RVG). Zależna jest ona od wysokości sporu. Chętnie wyjaśnimy z jakich elementów składa się Państwa wartość przedmiotu sporu. Wynagrodzenie prawnika zależy od wysokości wartości przedmiotu ukazanego w tabeli opłat prawnych. W postępowaniu sądowym sąd pierwszej instancji w sposób wiążący określa wartość przedmiotu.

Wyjątki mają miejsce w prawie socjalnym i w sądach pracy pierwszej instancji.


Blog

Kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby

Kontynuacja wypłaty pensji przez pracodawcę w przypadku choroby

Prawo do kontynuacji wypłaty pensji przez pracodawcę na podstawie „Ustawy o dalszym wypłaceniu wynagrodzenia” (Entgeltfortzahlungsgesetz) jest ważne dopiero wtedy, kiedy pracownik przepracował bez przerwy okres 4 tygodni. W czasie choroby wypłata wynagrodzenia, którą pracownik dostałby […]


Czytaj więcej
Niemiecka umowa o pracę – wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Niemiecka umowa o pracę – wszystko co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Praca u naszych zachodnich sąsiadów kusi wyższymi zarobkami i lepszą opieką socjalną zatrudnionych. Z tego powodu wielu Polaków co roku podejmuje zatrudnienie u niemieckich przedsiębiorców. Planując wyjazd do Niemiec lub poszukując tam pracy, warto przed […]


Czytaj więcej
„Whistleblowing” w pracy – czy pracownik może złożyć doniesienie na swojego szefa?

„Whistleblowing” w pracy – czy pracownik może złożyć doniesienie na swojego szefa?

Pracownicy w przedsiębiorstwie nie mogą ujawniać tajemnic firmowych i biznesowych. Jest to powszechnie znane. Jednak od czasu do czasu w przedsiębiorstwie zdarza się, że niemieckie przepisy, dotyczące na przykład bezpieczeństwa przeciwpożarowego, BHP i higieny nie […]


Czytaj więcej