Pensja jest podstawą finansową pracownika. Koszty bieżące muszą zostać pokryte. Tym bardziej ważna jest punktualna płatność od swojego pracodawcy.
Jest to szczególnie uciążliwe, jeśli pracodawca płaci pensję zbyt późno. O ile pracownik musi spłacić dług z kredytów, pracownik może zażądać tych kosztów jako odszkodowanie od swojego pracodawca.
Do czasu zmiany ustawy przed dniem 29.07.2014 r. było to przeszkodą. Pracownik musiał wykazać i udowodnić konkretną kwotę szkody.
Na podstawie § 288 ust. 5 kodeksu cywilnego niemieckiego („Bürgerliches Gesetzbuch”), wprowadzonego ze zmianą w ustawie z dnia 27.07.2014 r. pracownik może wystąpić o wypłacenie grzywny przez pracodawcę, która wynosi 40 EUR. Ma to na celu zachęcenie pracodawcy do zapłaty w odpowiednim czasie i „wyrównania” niedogodności, na które został narażony pracownik.
Przykład: Pracodawca płaci pensję dopiero w piątym dniu miesiąca (pracodawca powinien zapłacić w pierwszym dniu miesiąca). W naszym przykładzie pracownik jest zobowiązany zapłacić za prąd, telefon komórkowy, ubezpieczenie zdrowotne i gaz. Nie można jednak odliczyć kwot z konta pracownika z powodu braku wystarczających sald kont bankowych. Bank pracownika pobierał za każdy bezpośredni powrót opłate w wysokośći 3,00 EUR.
Pracownik nadal musi zadeklarować swoje roszczenie wobec pracodawcy, ale nie musi już wykazać i udowodnić kwoty szkody. Pracownik może oczywiście stwierdzić wyższą stratę – która przekracza kwotę ryczałtową w wysokości 40,00 EUR. W tym celu jednak nadal musi być w stanie przedstawić i udowodnić konkretną kwotę szkody.
Przykład: Pracodawca wypłaca uzgodnioną pensję tydzień później niż jest to ustalone w umowie. Pracownik musi zapłacić miesięcznie kredyt budowlany w wysokości 800,00 EUR. Aby było to możliwe, musi zastawic samochód w lombardzie. Skutkiem jest poniesienie przez pracownika kosztów w wysokości 90,00 EUR. Pracownik może udowodnić ten koszt, poprzez pokazanie rachunku wystawionego przez lombard.